Temmuz 19, 2024
Çocukluk çağı obezitesi üzerine ulusal gözlemevi açıldı

Çocukluk çağı obezitesi üzerine ulusal gözlemevi açıldı

(ANSA) – ROMA, 02 MAYIS – İtalya, Avrupa’da çocuklukta obezite oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri: Sağlık Bakanlığı’ndan Okkio alla Salute tarafından 50 bin ilkokul üçüncü sınıf çocuğu örneklemiyle hazırlanan son rapora göre , %20,4’ü fazla kilolu ve %9,4’ü obezdir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, özellikle çocuklar ve gençler arasında dünyadaki başlıca halk sağlığı sorunlarından birini temsil eden bir patoloji.

İtalya’daki fenomenin daha güncel bir resmini vermek için, Fimp, İtalya Pediatri Doktorları Federasyonu, Giannina Gaslini Cenova Enstitüsü Pediatri Kliniği ve Cenova Üniversitesi, Helpcode Italia ile İtalya’da Çocukluk Obezite Gözlemevi’ni geliştirdi. (Onoi), çocuk doktorları tarafından ailelere dağıtılan bir anket ile. 2022 yılı boyunca ebeveynler, çocuklarının beslenme ve yaşam alışkanlıklarının belirtildiği çevrimiçi anketi doldurmaya davet edilecek ve beslenme sağlığı ve yaşam tarzı arasındaki ilişkiye yönelik araştırmaların geliştirilmesine yardımcı olacaktır. “Bu proje – Fimp Bilimsel ve Etik Faaliyetleri Sekreteri Giuseppe Di Mauro, açıklıyor – çocukluk obezitesinin daha hedefli bir şekilde önlenmesini uygulamak için temel bilgilere sahip olmayı sağlayacak.” “Ayrıca, İtalyan çocukların Akdeniz diyetini ne kadar takip ettiğini ve en sık görülen ‘kötü’ alışkanlıkların neler olduğunu öğrenme fırsatına sahip olacağız – diye ekliyor Fimp başkanı Antonio D’Avino – yanlış davranışların düzeltilmesi, yenilikçi eğitim programları aracılığıyla. ailenin çocuk doktoru tarafından, yetişkinlikte kronik hastalıkların önlenmesi için kazanan stratejiyi de temsil edebilir “. Gaslini Pediatrik Kliniği Direktörü Dr. Mohamad Maghnie, son veriler sonucuna varıyor – 5 ila 11 yaş arasındaki Amerikalı çocuklar arasında meydana gelen BMI’de (vücut kitle indeksi, ed) bir varyasyonu gösteriyor. 12-15 yaş arası gençlerde 0.91 ve 16-17 yaş grubundakilere göre 0.48. Bu sonuçlar genellenebilirse, pandemi nedeniyle pediatrik obezitede bir artış olduğunu düşündürmektedir. Aynı şekilde ülkemizde de yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarında değişiklikler gözlemledik” dedi. (ANSA).